Desať rokov od smrti pápeža sv. Jána Pavla II.

Autor: Michaela Kniezová | 2.4.2015 o 16:00 | (upravené 7.4.2015 o 11:05) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  880x

Pamätám si to ako dnes, bol večer 2.4.2005 a už počas predošlých dní som napäto sledovala informácie o veľmi zlom zdravotnom stave vtedajšieho pápeža (dnes už svätého) Jána Pavla II. Na Slovensku ani v Čechách nebola ešte žiadna kresťanská televízia, tak sme len vďaka prenosom TA3 (alebo CNN, či BBC) sledovali a modlili sa spojení so zástupom na námestí sv. Petra v Ríme modlitbu sv. ruženca počas posledných dvoch dní jeho života.

 Večer 2.4.2005 asi po hodine a pol od začiatku modlitby na námestí sv. Petra sa zrazu rozosvietilo aj tretie okno pápežského bytu, tušili sme, že sa niečo deje.

Vtedajší redaktor TA3 Jaroslav Barborák, ktorý prenos komentoval zrazu nebol schopný nič povedať a my sme len tušili čo sa stalo, keď modlitbu prerušil jeden z kardinálov predmodlievajúci sa ruženec a oznámil, že o 21.37 odovzdal svoju dušu Pánovi a vstúpil do domu svojho Otca náš milovaný pápež Ján Pavol II.

Do oči sa mi tisli slzy a pred očami sa som mala jeho usmievajúcu sa tvár ako za jeho mladších čias, jeho veselé, láskavé a šibalské oči plné lásky ku každému človeku.

Nezabudnem na to ako vyžaroval lásku, nehu a aj noblesu napriek jednoduchosti svojho oblečenia (nepotrpel si na luxus), na jeho otvorenosť a blízkosť každému človeku bez rozdielu, jeho lásku ku chorým, trpiacim, starým ale i deťom a mladým.

Nechcela som v prvých momentoch po oznámení jeho smrti veriť, že už naozaj zomrel.

Na námestí ľudia začali spontánne tlieskať a tak mu ďakovať za všetku jeho lásku a obetavosť. Mnohí sme plakali ale pritom verili, že je už v Božom objatí. Aj počas jeho pohrebu vietor symbolicky listoval vo svätom Písme položenom na jeho rakve a potom ho zrazu zavrel.

Za tých desať rokov, ktoré ubehli od jeho smrti sa stalo veľa udalostí. V roku 2011 bol Ján Pavol II. vyhlásený za blahoslaveného a v roku 2014 za svätého spolu s pápežom sv. Jánom XXIII.

Počas pontifikátu Benedikta XVI. si ešte veľa ľudí spomínalo na Jána Pavla II. a často pápeža Benedikta XVI. porovnávali s pápežom Jánom Pavlom II.

Po odstúpení Benedikta XVI. posledný februárový deň 28.2.2013 a následnom zvolení nového pápeža Františka 13.3.2013 sa akosi na Jána Pavla II. pozabudlo.

Všetko to, čo začal znovu robiť novozvolený pápež František pripadalo ľuďom ako nové, po menej výraznom pápežovi Benediktovi XVI. (hoci je dodnes brilantným teológom, len je skôr utiahnutejší).

Akosi sa zabudlo, že už Ján Pavol II. od začiatku svojho pontifikátu chodil medzi ľudí, osobne sa dotýkal a požehnával chorých, deti, starcov, mladých, trpiacich a vôbec mal blízko ku každému jednému človeku. Kým bol plný sily tak to robil neustále.

Neskôr aj pod vplyvom atentátu z roku 1981 sa muselo pristúpiť k silnejším bezpečnostným opatreniam, no napriek tomu Ján Pavol II. často porušoval tvrdú ochranu a aj tak sa snažil byť bližšie k ľuďom, vždy si našiel spôsob ako sa k nim priblížiť.

Aj počas svojej náročnej a ťažkej choroby sa nevzdával a do posledného dychu sa snažil svoje poslanie vykonávať čo najlepšie a najaktívnejšie podľa svojich možností. Nevzdával sa.
Pri stretnutiach s mladými dostával novú silu a energiu ísť ďalej napriek všetkým ťažkostiam a utrpeniu spojenému s jeho chorobou.

Mnohí dnešní mladí si toto neuvedomujú a nezažili roky, keď bol Ján Pavol II. v plnej sile a zdraví.

Pre nás starších to bolo tiež zložité dostať sa k jeho fotografiám, príhovorom a informáciám o ňom aj kvôli komunistickému režimu, ktorý cenzuroval a skresľoval všetky informácie o ňom a zábery s ním mohli vidieť len ľudia, ktorým bolo dostupné vysielanie rakúskej ORF a aj to len počas sviatkov alebo mimoriadnych udalostí. O jeho návšteve sme mohli za komunizmu len snívať.

Bolo to ako zázrak, keď v roku 1990 mohol konečne po páde komunizmu prvý krát navštíviť vtedajšie Československo. Neskôr tu bol ešte v rokoch 1995 a 2003. Jeho posledná návšteva v roku 2003 už bola viditeľne poznačená jeho bolesťou a utrpením, ktoré statočne znášal.

Viem, že dnes toto 10. výročie jeho smrti akoby zatieni slávnosť Zeleného Štvrtku, pripomienky utrpenia Pána, ustanovenia sviatosti kňažstva a Eucharistie, ale aspoň ja si na neho určite s láskou a úctou spomeniem a nikdy nezabudnem.

Vďaka za všetko milovaný sv. Ján Pavol II.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?